مقالات

همه چیز در مورد برنج تراریخته

برنج تراریخته به برنج های گفته میشود که در یک اصلاح ژنتیک تولید میشوند.
این برنج ها معمولا جهت بهره وری بیشتر کشاورزان از محصول توسط محققین و پژوهشگران به عمل می آیند. با ما در این مقاله همراه باشید.
برنج تراریخته در ایران
متاسفانه ایران تنها کشور دنیا است که برنج تراریخته را کشت صنعتی کرده است.
از برنج های تراریخته در کشورمان به عنوان برنج های پرمحصول نامبرده میشود.
و همانطور که از اسمش پیداست این برنج ها محصول بیشتری را نسبت به برنج های غیرتراریخته به عمل می آورند.

برنجی که در ایران نماد تراریخته است برنج طارم مولایی است که در سال های پیش برای نخستین بار از آن کشت صنعتی کرده است.
این در حالیست که امروزه با تبلیغات گسترده که از سوی خبرگزاری ها علی الخصوص رسانه های مجازی
مبنی بر خطرناک بودن این برنج در بسیاری از بیماری های گوارشی مخصوصا سرطان عنوان میشوند.

راه تشخیص برنج تراریخته

برنج های تراریخته محصولاتی هستند که در سال های گذشته بسیار تولید آن زیاد بوده است که همواره با اعتراض مردم رو به رو بوده است!
بطور کلی آن چه که از پیداست این برنج ها شکل و شمایل دانه بلند و باریک دارند و رنگ آن سفید کدر یا شیشه ای میباشد.

با این حال در حال حاضر هیچ روشی برای تشخیص برنج های تراریخته وجود ندارد. تنها روش تشخیص تراریخته بودن برنج توسط آزمایشگاه و کارشناسان امکان پذیر میباشد.

اسامی برنج تراریخته

امروزه با گسترش فضای مجازی هموطنان عزیزمان به راحتی میتوانند از برنج های تراریخته به سرچ ساده اطلاعاتی کسب کنند.از برنج های تراریخته ایران که امروزه زیاد از آن کشت میشود میتوان به برنج های زیر اشاره کرده.

ندا
شیرودی
فجر
بینام

اما نکته قابل توجهی که حتما باید به آن اشاره شود این است که به عقیده برخی از محققین حوزه برنج این گونه ها چندین سال است که از دل خاک رشد و نمو پیدا میکند و جای نگرانی در این مسئله نیست!به گفته محققین این موضوع میتوانست در سال های اولین این گونه ها خطرناک بوده باشد.

اما کسانی که این موضوع برایشان مهم است باید بدانند در ایران برنج های نظیر طارم محلی، طارم هاشمی، هاشمی، برنج صدری، دم سیاه از گونه برنج هایی هستند که غیر تراریخته محسوب میشوند و جا نگرانی ندارند.

آیا برنج های پاکستانی و هندی تراریخته است ؟

با توجه به گران بودن برنج های اصیل ایرانی مردمان عزیز کشورمان رو به خرید برنج های خارجی آورده اند. بار ها در سایت های رسمی برنج و خبرگزاری ها عنوان شده است که برنج های خارجی موجود در ایران با مشکل همراه هستند.حتی ویدیو های از آن منتشر شده است که این برنج ها با پلاستیک در خود ایران تولید میشوند!!!!اما تا به حال هیچ کدام از تولید کنندگان و وارد کنندگان این برنج در مقابل این موضوع واکنشی نشان نداده اند !!! این برنج ها معمولا از کشور های هند و پاکستان و تایلند به کشور وارد میشوند اما چه کسی آن ها را وارد میکند جای سوال دارد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درخصوص برنج های آلوده گفته است : برنج های عطر گل باز، کیهان، سارال، جادوگر، حاجی مرادی، 1121 ،عرق مان و برنج دل مبارکه کوهرنگی هشت نوع برنج آلوده وارداتی از هند و پاکستان هستند که خرید و مصرف آنها از نظر مجلس ممنوع است. با این حال هیچ اقدامی در خصوص واردات برنج تراریخته در کشور اقدامی صورت نگرفته است!

آیا استفاده از برنج تراریخته مضر است ؟

منتقدان و دانشمندان این حوزه معتقدند در برنج های تراریخته از سمی به نام گلایفوسیت استفاده شده است ورود این سم به برنامه غذایی انسان ها میتواند مشکلاتی اعم از بیماری ها گوارشی مانند سرطان به وجود آورد و همچنین این سم میتواند به مرور زمان از حاصلخیزی خاک برای تولید برنج جلوگیری کند.

پیشنهاد ما به شما مصرف کنندگان و تولید کنندگان برنج این است از برنج های مرغوب و طبیعی استفاده کنید.

منبع : کاسپین رایس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *